Pilnik diamentowy czyli ski tuning w najlepszym wydaniu
Dzisiejszy artykuł poświęciłem w całości pilnikom diamentowym popularnie zwanymi „diamentami”, w moim poprzednim artykule o ostrzeniu nart poruszyłem już temat wykończenia krawędzi poprzez pilnik diamentowy, dzisiaj chciałbym ten temat trochę rozszerzyć.
Pilnik diamentowy to narzędzie wykorzystywane w końcowym wykończeniu (procesie finalnym) krawędzi, po ostrzeniu krawędzi tradycyjnym pilnikiem, służące do:
- usunięcia tzw. „drutu” (czyli zadzioru powstałego po obróbce skrawaniem na styku dwóch płaszczyzn krawędzi),
- wypolerowania krawędzi,
- nadania ostatecznego szlifu
Diamenty są typowymi narzędziami polerskimi wykorzystującymi jako medium skrawająco-polerujące drobiny diamentów technicznych, zatopionych w płytce niklowej lub miedzianej, albo naniesionych (napylonych) na specjalną taśmę.
Zdjęcie typowego pilnika diamentowego wykorzystywanego w serwisie nart zjazdowych i desek snowboardowych.
Firm produkujących pilniki diamentowe wykorzystywane w ski-tuningu jest kilka na świecie do największych należą:
- amerykańska DMT (pilniki tego producenta firmowane są przez Toko, FK Kunzmann, Vola i wiele innych firm)
- włoska SORMA Diaface Moonflex (pilniki tego producenta firmowane są przez Start, Maplus, Wintersteiger)
- włoska SKI MAN (pilniki tego producenta są firmowane przez Swix, Vola, Wintersteiger)
Pilniki diamentowe bywają o różnej długości najczęściej od 70 do 120 mm, takie standardowe wymiary to 70 mm i 100 mm, a co je jeszcze charakteryzuje to grubość (gradacja czyli stopień napylenia oraz wielkość kryształków diamentu technicznego) z reguły:
- 100 – X-Coarse
- 200 – Coarse
- 400 – Medium
- 600 – Fine
- 1000 – X-Fine
- 1500 – XX-Fine
lub wg DMT
- 120 – Extra, Extra Coarse 120 mesh lub 120 micron (srebrny)
- 220 – Extra Coarse 220 mesh lub 60 micron (czarny)
- 325 – Coarse 325 mesh lub 45 micron (niebieski)
- 600 – Fine 600 mesh lub 25 micron (czerwony)
- 1200 – Extra Fine 1200 mesh lub 9 micron (zielony)
- 2200 – Extra, Extra Fine 2200 mesh lub 7 micron (beżowy)
Dlaczego pilnik diamentowy ? Tak jak pisałem wyżej to idealne narzędzie do wykończenia krawędzi, usunięcia tzw. „drutu” i nadania jej ostatecznej ostrości. Tylko po nim (no jeszcze można byłoby wykończyć krawędź kamieniami naturalnymi np. Arkansas, ale o tym kiedy indziej) uzyskamy idealną krawędź, bez rys, zadziorów, szczerbin, rowków itp. uszkodzeń.
Jakość wykończenia naszej krawędzi zależy od kilku czynników:
- grubości (gradacji) pilnika diamentowego
- czasu poświęconego polerowaniu
- techniki pracy (diamentów nie dociskamy zbyt mocno do krawędzi, pracujemy nimi na mokro)
Do uzyskania prawidłowego efektu wystarczy nam już jeden pilnik diamentowy o grubości zależnej od użytego podstawowego narzędzia skrawającego (pilnik Bastard-gruby, 2nd Cut-średni, Smooth-drobny), najczęściej stosujemy pilniki o grubości 325 do 600 micronów. Im większą różnorodność pilników diamentowych zastosujemy przyjmując zasadą stopniowania (zaczynamy zawsze od narzędzia o grubszym szlifie, a kończymy na najdrobniejszym) tym lepszy efekt uzyskamy, ale to zależy tylko i wyłącznie od Was, Waszego zapału i poświęconego czasu.
PAMIĘTAMY PILNIKAMI DIAMENTOWYMI PRACUJEMY NA MOKRO
Żeby przedłużyć żywotność pilniki diamentowe musimy chłodzić, a czym najlepiej zwykłą wodą lub roztworem 50/50 woda/alkohol (zamiast alkoholu może być denaturat), technika chłodzenia jest dowolna, maczanie diamentu w wodzie, nanoszenie chłodziwa za pomocą pędzelka itp. wybór metody chłodzenia zależy od Was. Proszę pamiętać każda metoda jest dobra o ile ją zastosujemy.
Praca na mokro ma zapobiec powstawaniu tarciu suchego, które występuje głównie pomiędzy drobinami kryształków technicznych diamentów, a stalową krawędzią narty – to na tych kryształkach diamentów ma się podpierać pilnik diamentowy postawiony na krawędzi.
Problem w tym, że powierzchnia styku pilnika diamentowego podpartego na kryształkach diamentów jest bardzo mała, więc siła jaką naciskamy rozkłada się na małą powierzchnię diamentów, a nie na sporą powierzchnię pilnika. Wydziela się z tego (proporcjonalnie w tej mikroskali) miejscowo ogromna ilość ciepła stąd potrzeba chłodzenia. (wykorzystano wypowiedzi Mariusza nick Heli z forum Skionline).
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem pilnika lub pilników diamentowych to zapraszam do mojego Sklepu Remsport.pl (link poniżej)
Masz pytania, wątpliwości, sugestie zapraszam do dyskusji na forum narciarskie Remsport